Soru-Cevap

İslam’a Göre Dünyanın Ömrü 7000 Sene midir?

Soru: Bilimsel çalışmalara göre dünyanın yaşının 4,5 milyar sene olduğu tahmin ediliyorken İslam bunun 7000 sene olduğunu mu söylemektedir?

Cevap: Günümüzde sosyal medyada bazı yalan haberlerin, doğru haberlere göre çok daha hızlı yayılabildiği bir hakikattir. Maalesef dini meselelerde de bu durumla karşılaşabilmekteyiz.

Yüce kitabımız Kur’an’da dünyanın yaşı ile ilgili herhangi bir ayet bulunmamaktadır. “6 günde yaratılma”yı ifade eden ayetlerin manasını başka bir yazımızda incelemiştik. Dileyen buraya tıklayarak onu okuyabilir.

İlgili Rivayet ve Sıhhati

Rivayetleri incelediğimizde ise “Dünyanın ömrü ahiret ömürlerinden yedi gündür. Bir ahiret günü de bin seneye bedeldir” tarzında bir ifadeye denk gelsek de bu rivayet sahih olmak şöyle dursun, alimlerimizin insanlar yanlışlıkla bunu hadis zannedip aldanmasın diye uydurma hadisleri bir araya getirdikleri eserlerde yer almaktadır.

Meşhur hadis alimi Ebu’l-Ferec İbnü’l-Cevzî (rahimehullah) uydurma hadisleri bir araya getirdiği Kitâbu’l-Mevdûât isimli eserinde bu rivayete yer verir ve şu ifadeleri kullanır: “Bu hadis Rasulullah Efendimize (sallallahu aleyhi ve sellem) iftiradır. Senedindeki Âla bin Zeydel yalancılıkla itham edilmiştir. Ali b. Medînî de bu ravi hakkında “kendisi hadis uyduran birisidir” demiştir. Yine İbn Hibban da “kendisinden hadis rivayet etmek helal değildir” ifadelerini kullanmıştır.[1]

Sonuç olarak Kur’an’da dünyanın yaşı ile ilgili malumat verilmemiştir. Bu hususta vârid olan 7000 sene rivayetinin de aslı bulunmamaktadır.


[1] Ebû’l-Ferec İbnü’l-Cevzî, Kitâbu’l-Mevdûât Mine’l-Ehâdîsi’l-Merfûât, Advâu’s-Selef, Baskı: 1, 1997, Riyad, 3/562

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu