Soru-Cevap

Modern Bir Zihin Tutulması: “Allah, Beni Yaratmadan Önce Bana mı Sordu?”

Soru: Allah, beni yaratmadan önce bana mı sordu? Sorsaydı belki de yaratılmak istemeyecektim.

Cevap: Açık konuşmak gerekirse modern zamanda insan gerek teknoloji ile gerek nimetlere çok kolay bir şekilde sahip olabilmesiyle şımardı. Bu şımarıklık insanı öyle bir hale getirdi ki kendisinin üstünde hiçbir otorite ve iradeyi tanımaz oldu. Emir dinlemek, söz tutmak, hürmet göstermek gibi kavramlar modern insan için son derece uzak bir hal aldı.

Sahip olduğu kibir, değil bir yaratıcının boyunduruğu altına girip ona kulluk etmeyi, O’ndan bahsedilmesine bile tahammül göstermesine izin vermiyordu. Fıtratı bozulan insanın, haliyle sorduğu sorular da bozuldu. İşte üzerinde durduğumuz sual de bunlardan birisidir.

Soruyu tekrar okuyalım ve içindeki çelişkiyi görelim; “Beni yaratmadan önce bana mı sordu?” Yaratılmadan önce “sen” yoktun. Dolayısıyla sorulacak bir muhatap yoktu. Eğer olsaydı o da yaratılmış olacaktı. Zira “yok” ne konuşabilir ne de tercih edebilir. Çünkü bunlar “var” olmadan olabilecek şeyler değildir.

Mutlak Otorite: Cenab-ı Allah ve Kulun Tercihi

Allah (azze ve celle) mutlak otorite sahibidir. Herhangi bir fiil yaparken, birisini yaratırken bunu kimseye sormaz, kimsenin görüşüne danışmaz. Zira istişare yapmak, her şeyi bilip her şeyi göremeyen bizlere yakışır. Ama mutlak ilim ve kudrete sahip bir varlık için istişareden bahsetmek O’na “aciz” demekten farksızdır.

Bununla beraber Cenab-ı Allah’ın, kulun tercihine bırakmadığı şeyler olduğu gibi bıraktığı hususlar da vardır. Sözgelimi, imtihan icabı kulun iyiyi veya kötüyü tercih etmesine müsaade etmiştir. Keza hangi evde oturacağı, akşama hangi yemeği yiyeceği, ne tür kitap okuyacağını kul kendisi düşünüp tasarlayabilir. Fakat ne zaman doğacağını, hangi ırka mensup olacağını, cinsiyetinin ne olacağını ve en önemlisi de var olup olmayacağını kul tercih edemez. Oradaki tercih, mutlak otorite sahibinindir ve daha kalp atışına bile hükmedemeyen kula yakışan da o otoriteye teslim olup, gönülden bağlanmaktır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Saymaktan bile aciz olduğumuz bunca nimet karşısında Hem yarattı diyeceksin Hemde bana mı sordu diyeceksin….

    1. Soruyu soranların genelde inançsız olmasından hareketle Kur’an’dan bir delil getirmenin çok bağlayıcı olmadığı kanaatindeyiz.

      Allah razı olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu