Soru-Cevap

Kurban Bayramı Vahşet Midir?

Soru: Kurban Bayramı vahşet midir?

Cevap: Her sene Kurban Bayramı yaklaştığında bu mevzu gündeme gelmekte, birtakım çevreler Müslümanların hayvan katliamı yaptığını, cani ve acımasız olduğunu iddia etmektedirler.

Her şeyden önce ifade edelim ki İslam realist bir dindir. Ütopik amaçları olmadığı gibi, insan fıtratının sınırlarını da zorlamamaktadır. Bu yüzden haram kıldığı her şeyin mukabilinde helal olanını da göstermiştir. Zinanın haram, evliliğin helal; domuz etinin haram, sığır, tavuk, koyun etinin helal; içkinin haram, ayran, meyve suyu, sodanın helal; faizin haram, ticaretin helal olması örnek olarak gösterilebilir.

Et yemek insanın biyolojik bir ihtiyacıdır. Meyve ve sebzelerden alınması çok zor olan bazı aminoasitler etlerde bulunmaktadır. Ayrıca insanın sahip olduğu diş yapısı et yemeye müsait, sindirim sistemi de onu sindirmeye uygun yaratılmıştır. Yani et yemek sorunlu bir davranış değil, insanın doğasına son derece uygun bir faaliyettir.

İslam’ı hayvan düşmanı bir din olarak göstermek en fazla gülünç bir iddia olabilir. Zira İslam, haksız yere serçeyi bile öldürmeyi yasaklamış, bunu yapanın kıyamet günü hesap vereceğini ifade etmiştir.[1]

Keza bir kadının, bir kediyi hapsedip su ve yiyecek vermemesi ve bu yüzden kedininin açlıktan ölmesi sebebiyle cehenneme atıldığını söyleyen,[2] deve yorulmasın diye üzerine fazla yük konulmasını yasaklayan da[3] Hz. Muhammed’den (sallallahu aleyhi ve sellem) başkası değildir.

Dünyada Her Gün Kesilen Hayvan Sayısı

Dünyada her gün yaklaşık 200 milyon kara hayvanı kesilirken, 3 milyara yakın da balık öldürülmektedir. Dolayısıyla yıllık bazda 72 milyardan fazla kara hayvanı, 1 trilyona yakın da deniz hayvanı tüketim amaçlı öldürülmektedir. Et tüketmek de ekonomik açıdan kuvvet gerektirdiğinden, bu rakamların büyük bir kısmını İslam coğrafyaları değil, Amerika ve Avrupa ülkeleri oluşturmaktadır.

Yılda bir kez olan Kurban Bayramı’nda kesilen hayvan sayısı ise 100-150 milyon civarındadır. Bu sayı, dünyada her gün öldürülen hayvan sayısından bile daha azdır. Bayramın amacı paylaşmak olduğundan, kesilen kurbanların yüksek bir kısmı maddî gücü olmayan ihtiyaç sahiplerine dağıtılır. Bu vesile ile de en azından yılda birkaç gün et yeme imkanına sahip olurlar. Tam da bu hususu ifade eden bir hadis-i şerifi paylaşmak isabetli olacaktır. Bir gün Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) hanımı Hz. Aişe annemize (radıyallahu anha) kestikleri koyundan ne kadar kaldığını sorar. Hz. Aişe de kürek kemiği dışında bir şey kalmadığını, hepsini dağıttığını ifade eder. Bunun üzerine Peygamberimiz de “Desene bir kürek kemiği dışında hepsi bizim!” buyurmuştur.[4]


[1] Nesai, Sünen, no: 4349.

[2] Buhârî, Sahîh, no: 2365; Müslim, Sahîh, no: 2242.

[3] Ebû Dâvûd, Sünen, no: 2548.

[4] Tirmizî, Sünen, no: 33.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu